Мобілізація боржника: чи дозволено уникати платежів за кредитами

Для вирішення кредитних питань військовослужбовцям рекомендується використовувати закони України, зокрема «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про споживче кредитування», а також Цивільний кодекс України.

Відповідно до Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ч.15 ст.14), військовослужбовцям, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на спеціальний період, упродовж всього терміну призову, не нараховуються штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед різними установами, включаючи банки, і фізичними особами, а також відсутні проценти за користування кредитом.

Чи можна уникати платежів за кредит? Ні, не можна

Але існує важлива виняткова ситуація. Це положення не застосовується до кредитів, взятих на житло чи транспорт. Розберемо це.

На кого поширюється? На військовослужбовців, тобто тих, хто відбуває військову службу. Однак відмітимо, що ця норма не стосується військовозобов’язаних та резервістів (іншими словами, осіб, які знаходяться у запасі чи військовому резерві ЗСУ та не є мобілізованими).

Чи можна уникнути сплати самого кредиту? Ні, не можна. Зазначене положення не звільняє військовослужбовця від виплати основного боргу – тобто суми, яку він отримав в кредит від банку.

Які санкції не нараховуються? Згідно із Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям не нараховують:

 • відсотки за користування кредитом;
 • штрафні санкції та пеню за порушення зобов’язань.

Якщо особу мобілізовано з 24 лютого 2022 року, вона автоматично набуває право на пільги.

Наприклад, якщо мобілізація відбулася з 01 березня 2023 року, то пільги починають діяти з цієї дати.

Додатково, загальна норма для всіх громадян України (п.18 «Прикінцевих та перехідних положень» Цивільного кодексу) передбачає, що під час воєнного стану та протягом тридцяти днів після його припинення, у разі прострочення виконання зобов’язань за кредитом, боржник звільняється від відповідальності та обов’язку сплати неустойки (штрафу, пені) за прострочення. Платежі, нараховані за прострочення включно з 24 лютого 2022 року, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).

Це правило стосується як цивільних осіб, так і військовослужбовців. Якщо вам нараховано неустойку або пеню, зазначені у ст. 625 Цивільного кодексу, то ці санкції повинні бути списані банком.

Щодо іпотеки, закон «Про споживче кредитування» містить спеціальні положення для регулювання кредитних питань під час воєнного стану.

Якщо банки нараховували неустойку, це порушення, яке підлягає списанню

Закон передбачає «захищену категорію» осіб, яка може тимчасово призупинити сплату заборгованості. До цієї категорії входять:

а) військовослужбовці ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів, які проходять службу в Україні;

б) військовослужбовці, стали інвалідами через захворювання, пов’язане зі службою чи після звільнення;

в) члени сімей загиблих чи зниклих військовослужбовців;

г) особи у полоні, втратили зв’язок, зниклі безвісти.

Ці особи мають право на призупинення сплати боргу за кредитами. Якщо банки нарахували неустойку, це порушення, і санкції підлягають списанню.

Комунікація з банком: як призупинити сплату кредиту під час воєнного стану

Вам треба:

 • Зв’язатися з банком. Особистий контакт з банком є ключовим. Зателефонуйте або напишіть, використовуючи зручний спосіб зв’язку.
 • Підготуйте документи. Забезпечте банку всі необхідні документи, які підтверджують ваш статус та обставини (довідки, посвідчення інваліда війни тощо).
 • Напишіть заяву. Підготуйте письмову заяву-повідомлення банку, де вказані ваші особисті дані, обставини, та прохання призупинити сплату кредиту.
 • Спілкуйтеся чітко. У всіх розмовах та листах висловлюйте свої побажання та питання чітко, вказуючи на законність ваших вимог.
 • Документуйте спілкування. Зберігайте записи чатів, листування і документи, щоб мати письмові підтвердження вашого звернення до банку.
 • Розглядайте можливості реструктуризації. Якщо є можливість, обговоріть можливість реструктуризації боргу з банком.
 • Дотримуйтесь встановлених строків. Якщо вам потрібно буде надати додаткову інформацію чи документи, дотримуйтесь установлених банком строків.

Важливо мати на увазі, що цей процес може вимагати певного часу та терпіння, але чітка комунікація з банком сприяє ефективному вирішенню питань з погашення кредиту під час воєнного стану.

Повідомлення кредитодавця про належність до захищеної категорії військовослужбовців та інших осіб:

 • Підготуйте необхідні документи – звернення до кредитодавця про належність до захищеної категорії потребує підтвердження документами. Залежно від категорії, до якої ви належите, підготуйте відповідні документи:
 • Для військовослужбовців ЗСУ – підписана командиром (начальником, керівником) або особою, яка його заміщує, відповідного структурного підрозділу, в якому проходить службу військовослужбовець. Довідка повинна бути скріплена гербовою печаткою та мати реквізити, встановлені додатком № 2 до Закону “Про споживче кредитування”.
 • Для військовослужбовців інвалідів війни: посвідчення інваліда війни, яке підтверджує їхню інвалідність внаслідок захворювання, пов’язаного з військовою службою.
 • Для членів сімей загиблих військовослужбовців: посвідчення члена сім’ї загиблого.
 • Для осіб, які перебувають у полоні або зникли безвісти: інформація від Національного інформаційного бюро про їхнє місцезнаходження чи включення до реєстру.
 • Підготуйте письмове повідомлення: ваше повідомлення кредитодавцю повинно бути письмовим і включати в себе такі елементи:
 • Зазначте ваші особисті дані та номери кредитних договорів.
 • Підтвердить вашу належність до захищеної категорії та додайте копії відповідних документів.
 • Чітко висловіть своє волевиявлення призупинити взаємодію з кредитором на період воєнного стану.
 • Вказуйте реквізити, за допомогою яких кредитор може з вами зв’язатися.
 • Надішліть повідомлення: відправте ваше повідомлення кредитодавцю за допомогою будь-якого доступного засобу комунікації. Якщо є електронна адреса, використовуйте електронну пошту, інакше скористайтеся поштовою службою.
 • Зберігайте копії: зберігайте копії всіх відправлених повідомлень та отриманих відповідей. Це може бути важливо при подальших взаємодіях з кредитором.
 • Висловлюйте свої питання: якщо у вас є питання щодо обробки вашого повідомлення, чітко висловлюйте їх та вимагайте відповідей.

Забезпечення чіткої та документальної комунікації сприяє ефективному вирішенню питань щодо призупинення сплати кредиту під час воєнного стану.

Реструктуризація боргу та призупинення сплати

Реструктуризація боргу:

 1. Якщо ви не можете внести платежі за кредитом через обставини воєнного стану, ви можете розглянути можливість реструктуризації боргу.
 2. Згідно з законодавством, реструктуризація можлива, якщо відсутнє судове рішення про стягнення з вас заборгованості або відповідне виконавче провадження.
 3. Місце вашого проживання повинно бути на території України, де ведуться (велися) бойові дії, або на тимчасово окупованій території.

Підготуйте заяву та подайте її кредитору у паперовій або електронній формі. Вона повинна містити ваші особисті дані, номери кредитних договорів, підтвердження відсутності судового рішення про стягнення, інші документи за необхідності.

Призупинення сплати за кредитами, забезпеченими іпотекою:

 1. Протягом воєнного стану та 90 днів після його припинення ви, як позичальник, маєте право звернутися до кредитора із заявою про призупинення сплати грошового зобов’язання.
 2. Заява повинна містити причини призупинення сплати та будь-які документи, які підтверджують пошкодження або знищення вашого майна через воєнний стан.

Зверніть увагу, що це не звільняє вас від боргу, а лише призупиняє сплату на певний термін.

Індивідуальний підхід:

 • Комунікація з банком є ключовою. Спробуйте встановити індивідуальний підхід, обговоривши вашу ситуацію та можливі варіанти вирішення.
 • Якщо ви не можете особисто взяти участь через службу, розгляньте можливість повірення близької особи (дружина/чоловік/батьки/діти), яка може представляти вас у взаємодії з банком.
 • Стежте за відповідями кредитора та вимагайте чітких пояснень щодо подальших кроків та умов.

Збережіть усю документацію:

 • Зберігайте копії всіх поданих документів, листування з банком та іншу важливу інформацію.
 • Це може знадобитися як підтвердження при подальших обговореннях чи, у разі потреби, на правовому рівні.

Не забувайте, що сплату за кредит можна відтермінувати, але це тимчасовий захід. Найкраще вирішення – це збереження чіткого зв’язку з кредитором та взаєморозуміння обох сторін.

Висновок

Закон України “Про споживче кредитування” надає захист військовослужбовцям та іншим громадянам, які потрапили в складну ситуацію через воєнний стан. Важливою частиною цього закону є можливість реструктуризації боргу та призупинення сплати за кредитами.

Для того щоб скористатися цими можливостями, важлива правильна комунікація між військовослужбовцями та кредиторами. Заяви про належність до захищеної категорії та необхідні документи повинні бути надані кредиторам шляхом письмового повідомлення.

Реструктуризація боргу вимагає відсутності судового рішення про стягнення та можливості подати заяву, яка повинна бути підтверджена необхідними документами.

Призупинення сплати за кредитами, забезпеченими іпотекою, можливе в період воєнного стану та 90 днів після його припинення. Заява повинна містити причини призупинення та документальне підтвердження пошкодження чи знищення майна.

Індивідуальний підхід та уважна комунікація можуть допомогти вирішити ситуацію на користь обох сторін. Збереження усіх документів та ведення діалогу з кредитором є ключем до успішного вирішення фінансових труднощів в умовах воєнного стану.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *